web analytics

Categorized | Sports

Red Flannel 5K run breaks record

S-5K1

It was a beautiful Saturday for the annual Red Flannel 5K run/walk, and it broke a record last week with over 150 runners!

S-5K2The winning team was RMT, with a total team time of 1:33:15.23. Team members were John Rottshafer, Jennifer Overvoorde, Michelle Sysko, Scot Middlebrook, and Scott Pawlukiewicz.

Overall male winner was Josh May, age 27, with a time of 16:39.37.

Overall female winner was Cindy Kikkert-Penning, age 43, with a time of 22:13.02.

Results by Age Group:

Overall Male Winner
Place Overall Gender Place Race # Name Age Time PPM
1 1 1 122 Josh May 27 16:39.37 5:22.38
Overall Female Winner
Place Overall Gender Place Race # Name Age Time PPM
1 15 1 113 Cindy Kikkert- Penning 43 22:13.02 7:10.01
Male 14 and under
Place Overall Gender Place Race # Name Age Time PPM
1 23 21 128 Max Brieden 13 22:50.22 7:22.01
2 54 35 119 Mitchell McIntyre 14 27:16.20 8:47.81
3 74 42 69 Sean Herp 13 30:40.75 9:53.79
4 94 45 55 Mason Bolt 13 38:07.18 12:17.80
Female 14 and under
Place Overall Gender Place Race # Name Age Time PPM
1 102 54 40 Kaitlyn Tucker 6 42:00.00 13:32.90
Male 15 – 19
Place Overall Gender Place Race # Name Age Time PPM
1 2 2 103 Craig Stevenson 18 17:31.06 5:39.05
2 13 13 22 Decker Richmond 15 21:51.05 7:02.92
3 18 16 76 Tallmadge Richmond 16 22:29.83 7:15.43
4 42 30 13 Caden Shea 15 25:29.61 8:13.42
5 43 31 39 Justin Herp 16 25:29.73 8:13.46
Female 15 – 19
Place Overall Gender Place Race # Name Age Time PPM
1 70 30 114 Taylor McIntyre 16 29:55.18 9:39.09
2 73 32 60 Nicole Bolt 16 30:28.26 9:49.76
3 89 45 7 Beccie Manshaem 16 35:53.45 11:34.66
Male 20 – 24
Place Overall Gender Place Race # Name Age Time PPM
1 3 3 137 Mike Bigney 22 17:58.22 5:47.81
2 7 7 136 Andy Feravich 20 19:24.54 6:15.66
3 48 33 149 Ben Deurloo 21 26:53.54 8:40.50
Female 20 – 24
Place Overall Gender Place Race # Name Age Time PPM
1 25 3 126 Tiffany Ohman 23 22:59.65 7:25.05
2 62 25 24 Emily Scow 24 28:18.87 9:08.02
3 91 47 47 Krystal Lynn Earl 20 36:18.43 11:42.72
Male 25 – 30
Place Overall Gender Place Race # Name Age Time PPM
1 6 6 125 Craig Potter 27 19:24.34 6:15.59
2 9 9 139 Alan Lugo 26 21:09.84 6:49.63
3 12 12 144 Aaron Brinks 28 21:40.24 6:59.43
4 21 19 112 Mike Jacquemin 29 22:40.65 7:18.92
5 24 22 68 Scott Pawlukiewicz 26 22:52.36 7:22.70
6 49 34 129 Nick Vanderhyde 30 26:55.14 8:41.01
7 56 36 16 Chay Wilkinson 25 27:30.70 8:52.48
8 64 38 996 Scott Christie 30 28:28.01 9:10.97
9 98 47 70 Raymond Sephram 27 39:29.43 12:44.33
10 99 48 20 Daniel Earl 29 39:36.64 12:46.66
Female 25 – 30
Place Overall Gender Place Race # Name Age Time PPM
1 33 7 140 Michele Miles 26 23:39.30 7:37.84
2 41 12 111 Becky Jaquemin 29 24:45.34 7:59.14
3 50 16 130 Sandra Vanderhyde 28 26:55.39 8:41.09
4 51 17 28 Janette Boyd 29 26:57.08 8:41.64
5 92 48 65 Sarah Balasia 25 37:49.50 12:12.10
6 100 52 19 Crystal Earl 30 39:51.61 12:51.49
7 109 61 46 Kimberly Warren 28 47:18.67 15:15.70
8 110 62 8 Becky Bosserd 25 47:19.02 15:15.81
9 112 64 118 Nikki Anderson 29 50:20.09 16:14.22
Male 31 – 39
Place Overall Gender Place Race # Name Age Time PPM
1 4 4 29 Jay Bowers 39 17:59.46 5:48.21
2 11 11 34 Joe Wilson 33 21:28.21 6:55.55
3 16 15 108 Jake Aho 33 22:22.11 7:12.94
4 22 20 43 Kevin Grifhorst 36 22:47.38 7:21.09
5 36 28 67 Scot Middlebrook 37 24:03.73 7:45.72
6 69 40 106 Charlie Salisbury 36 29:39.35 9:33.98
7 78 43 117 Scott Anderson 37 31:25.94 10:08.37
8 97 46 12 Bubba Raymond 37 39:29.21 12:44.26
Female 31 – 39
Place Overall Gender Place Race # Name Age Time PPM
1 17 2 146 Marie Henry 31 22:25.93 7:14.17
2 28 5 31 Jennifer Overvoorde 33 23:16.43 7:30.46
3 29 6 58 Michelle Sysko 38 23:19.10 7:31.32
4 34 8 53 Maria Spedoske 33 23:44.20 7:39.42
5 47 15 32 Jenny Haywood 36 26:38.58 8:35.67
6 52 18 134 Janie Stevens 32 26:59.65 8:42.47
7 53 19 102 Brook Nichols 35 27:12.26 8:46.54
8 55 20 101 Dora Marsman 31 27:17.87 8:48.35
9 63 26 57 Michelle May 37 28:23.72 9:09.59
10 65 27 998 Carmen Noorman 34 28:33.31 9:12.68
11 68 29 997 Cora Jones 36 29:08.15 9:23.92
12 72 31 25 Erika Lake 33 30:16.56 9:45.99
13 75 33 145 Kelly Borgais 38 30:43.93 9:54.82
14 79 36 105 Tracy Salisbury 31 31:49.08 10:15.83
15 81 38 80 Pam Priolo 38 32:33.51 10:30.16
16 85 41 44 Kim Coan 36 33:36.33 10:50.43
17 96 51 42 Kelly Hanke 34 38:41.32 12:28.81
18 101 53 5 Angela Bolt 34 41:59.77 13:32.83
19 103 55 27 Heidi Tucker 34 42:00.17 13:32.96
20 104 56 3 Aleece Yancey 32 42:33.43 13:43.69
21 108 60 123 Amy Brown 37 45:08.22 14:33.62
22 113 65 131 Dana Hilyer 36 51:39.28 16:39.77
23 114 66 75 Suzanne Block 37 51:39.42 16:39.81
24 115 67 72 Stephanie Myers 37 52:08.64 16:49.24
Male 40 – 55
Place Overall Gender Place Race # Name Age Time PPM
1 5 5 62 Rick Green 41 19:12.35 6:11.73
2 10 10 147 Tim Lunger 51 21:11.65 6:50.21
3 14 14 110 Tony Sorensen 47 22:03.41 7:06.91
4 19 17 36 John Couch 41 22:30.26 7:15.57
5 30 24 127 Torrey Ohman 48 23:23.34 7:32.69
6 31 25 54 Martin Garnsey 48 23:29.10 7:34.55
7 32 26 124 Steve Umphrey 50 23:36.26 7:36.86
8 35 27 132 Dennis Rosenberger 44 23:52.05 7:41.95
9 45 32 83 Mark Afman 48 26:21.20 8:30.06
10 67 39 115 Ron McIntyre 50 29:07.67 9:23.76
Female 40 – 55
Place Overall Gender Place Race # Name Age Time PPM
1 27 4 38 Julie Rasmussen 43 23:13.16 7:29.41
2 38 9 141 Terri Sorensen 43 24:29.31 7:53.97
3 39 10 11 Bonnie Silvernail 41 24:43.21 7:58.45
4 40 11 35 JoEllen Yokom 45 24:43.42 7:58.52
5 44 13 63 Ruthann Bonney 52 26:12.76 8:27.34
6 46 14 995 Janice Myers 50 26:38.44 8:35.63
7 57 21 999 Polly Bolt 48 27:34.50 8:53.71
8 58 22 33 Jill Walcott 43 27:47.56 8:57.92
9 60 23 77 Teresa Fletcher 43 28:12.82 9:06.07
10 61 24 84 Rebecca Afman 48 28:16.72 9:07.33
11 66 28 81 Lynn Wilson 45 28:45.08 9:16.48
12 76 34 18 Connie Wojciakowski 42 30:52.81 9:57.68
13 77 35 9 Betty VanPatten 44 31:19.69 10:06.35
14 80 37 51 Linda Lehman 40 31:57.67 10:18.60
15 82 39 109 Pam Marvel 47 32:40.25 10:32.34
16 88 44 59 Nancy Manshaem 46 35:53.22 11:34.59
17 93 49 79 Tracy Valentine 49 37:49.67 12:12.15
18 95 50 71 Shelly Herp 40 38:07.33 12:17.85
19 105 57 66 Sarah Richmond 44 44:17.53 14:17.27
20 106 58 121 Cindy Brown 48 45:07.59 14:33.42
21 107 59 120 Cynthia Brown 48 45:07.97 14:33.54
22 111 63 116 Sondra McIntyre 40 50:18.02 16:13.55
23 116 68 74 Susan VanSweden 51 52:08.85 16:49.31
24 117 69 6 Arlene McKinney 41 57:43.81 18:37.36
Male 56 and over
Place Overall Gender Place Race # Name Age Time PPM
1 8 8 138 Dale Moody 56 19:34.40 6:18.84
2 20 18 37 John Rottshafer 58 22:35.97 7:17.41
3 26 23 148 Glenn Stout 60 23:07.21 7:27.49
4 37 29 133 Gordon Neville 58 24:26.68 7:53.12
5 59 37 142 Gary Gust 64 27:52.58 8:59.54
6 71 41 143 Robert Sullivan 59 30:02.52 9:41.46
7 84 44 150 Lewis Salisbury 80 32:43.66 10:33.44
Female 56 and over
Place Overall Gender Place Race # Name Age Time PPM
1 83 40 135 Nancy Berg 57 32:41.48 10:32.74
2 86 42 107 Denise Aho 56 35:07.67 11:19.89
3 87 43 104 Lynne Welder 63 35:25.50 11:25.65
4 90 46 15 Carol Borgais 58 35:56.00 11:35.48

Results by team

Team Name: RMT
Team Place: 1
Team Score: 12
Total Team Time: 1:33:15.23
Score Overall Race # Name Time PPM
2 20 37 John Rottshafer 22:35.97 7:17.41
2 28 31 Jennifer Overvoorde 23:16.43 7:30.46
3 29 58 Michelle Sysko 23:19.10 7:31.32
5 36 67 Scot Middlebrook 24:03.73 7:45.72
6 24 68 Scott Pawlukiewicz 22:52.36 7:22.70
Team Name: Team Brieden
Team Place: 2
Team Score: 15
Total Team Time: 1:45:13.46
Score Overall Race # Name Time PPM
1 23 128 Max Brieden 22:50.22 7:22.01
3 74 69 Sean Herp 30:40.75 9:53.79
5 43 39 Justin Herp 25:29.73 8:13.46
6 44 63 Ruthann Bonney 26:12.76 8:27.34
9 63 57 Michelle May 28:23.72 9:09.59
13 76 18 Connie Wojciakowski 30:52.81 9:57.68
19 95 71 Shelly Herp 38:07.33 12:17.85
Team Name: Richmonds plus three
Team Place: 3
Team Score: 17
Total Team Time: 1:38:48.66
Score Overall Race # Name Time PPM
2 13 22 Decker Richmond 21:51.05 7:02.92
3 18 76 Tallmadge Richmond 22:29.83 7:15.43
4 51 28 Janette Boyd 26:57.08 8:41.64
8 56 16 Chay Wilkinson 27:30.70 8:52.48
20 104 3 Aleece Yancey 42:33.43 13:43.69
20 105 66 Sarah Richmond 44:17.53 14:17.27
Team Name: Team Anderson
Team Place: 4
Team Score: 19
Total Team Time: 2:18:57.41
Score Overall Race # Name Time PPM
1 70 114 Taylor McIntyre 29:55.18 9:39.09
2 54 119 Mitchell McIntyre 27:16.20 8:47.81
7 78 117 Scott Anderson 31:25.94 10:08.37
9 112 118 Nikki Anderson 50:20.09 16:14.22
10 67 115 Ron McIntyre 29:07.67 9:23.76
23 111 116 Sondra McIntyre 50:18.02 16:13.55
Team Name: S.A.M.
Team Place: 5
Team Score: 25
Total Team Time: 1:58:58.21
Score Overall Race # Name Time PPM
2 86 107 Denise Aho 35:07.67 11:19.89
3 16 108 Jake Aho 22:22.11 7:12.94
6 69 106 Charlie Salisbury 29:39.35 9:33.98
14 79 105 Tracy Salisbury 31:49.08 10:15.83
16 82 109 Pam Marvel 32:40.25 10:32.34
Team Name: Gals 1
Team Place:
Team Score:
Total Team Time:
Score Overall Race # Name Time PPM
24 115 72 Stephanie Myers 52:08.64 16:49.24
24 116 74 Susan VanSweden 52:08.85 16:49.31

This post was written by:

- who has written 7564 posts on Cedar Springs Post Newspaper.


Contact the author

Comments are closed.

advert

LOCAL Advertisers

The POST
Bryne Electrical

Get the Cedar Springs Post in your mailbox for only $35.00 a year!